Bezpieczeństwo psychologiczne w pracy – klucz do zdrowej kultury organizacyjnej
Podsumowanie webinaru Zdalne zarządzanie zespołem
W sytuacji niepewności możemy mieć większą potrzebę kontroli. Można to porównać do sytuacji w której straciliśmy nagle równowagę i chwytamy się czegokolwiek, żeby nie upaść. Pełniąc funkcję menedżera uważajmy, żeby nie wpaść w pułapkę nadmiernej kontroli. Zdalne zarządzanie zespołem może nas do tego skłaniać. Warto zatem po tym pierwszym odruchu zwiększonej potrzeby kontroli zatrzymać się na chwilę i zastanowić:
- Czy zwiększona kontrola służy moim pracownikom?
- Czy zwiększona kontrola pomaga w realizacji zadań?
#SprawdźSwojePrzekonania
Większa kontrola menedżera może wynikać z rzeczywistych potrzeb pracowników, np. brak doświadczeń związanych z sytuacją w której się znaleźli. Może również wynikać z naszych przekonań – czy nasi pracownicy sobie poradzą z tą nową sytuacją niezależnie od tego czy mają do tego kompetencje. Sprawdź czy Twoje przekonania są zgodne z rzeczywistymi potrzebami Twoich pracowników.
#UzasadnijPrzyczynęKontroli
Uzasadniaj pracownikom przyczyny swojej kontroli menedżerskiej. Zapobiegnie to nieporozumieniom z pracownikami i wzmocni współpracę z nimi. Sprawdź czy Twoja kontrola nie jest za duża wobec pracowników w stosunku do ich doświadczenia i umiejętności. Z drugiej strony uważaj na zbyt małą kontrolę wobec mniej doświadczonych pracowników.
https://houseofskills.pl/strefawiedzy/blog/kontrola-menedzerska/
#KontrolujRezultaty
W pracy zdalnej kontrola rezultatów jest efektywniejsza niż kontrolowanie działań. Wynika to chociażby z tego, że trudno jest kontrolować działania pracowników znajdujących się w innej lokalizacji niż menedżer. Kontrola rezultatów wymaga określenia tego po czym poznamy, że cel został osiągnięty lub zadanie wykonane oraz umówienia się na ten rezultat z pracownikiem.
#StosujAdekwatneNarzędzia
Stosuj adekwatne narzędzia do zdalnej kontroli. Wykorzystuj do tego synchroniczne i asynchroniczne sposoby komunikacji biorąc pod uwagę konieczność kontaktu z pracownikiem w tym samym czasie lub brak takiej konieczności.
https://houseofskills.pl/strefawiedzy/blog/komunikacja-we-wspolpracy-zdalnej/