Bezpieczeństwo psychologiczne w pracy – klucz do zdrowej kultury organizacyjnej
Skala Współpracy™, czyli jak usprawnić pracę w zespole? Nowy warsztat w ofercie
Trudno o sukces bez współpracy. Wszystko to, co wielkie, zostało osiągnięte na skutek wysiłku wielu osób. Istnieją antropolodzy, którzy właśnie w umiejętności efektywnej współpracy znajdują wytłumaczenie dla wielkiej ekspansji człowieka na tej planecie i jego przewagi nad zwierzętami. Współpraca jest zjawiskiem powszechnym w organizacjach i firmach – jest obecna wszędzie tam, gdzie grupa osób dąży do wspólnego celu. Ale czy zawsze nas wspiera? Czy zawsze jest efektywna? Z tego artykułu dowiesz się, czym jest Skala Współpracy™ – model, pomagający usprawnić pracę zespołową oraz pokazujący związane z nią wyzwania.
Zapewne masz w swojej pamięci również takie sytuacje, w których marzyłeś, aby móc popracować sam, w których obecność innych pracowników była powodem frustracji i Twoja efektywność malała, zamiast rosnąć. O tym, jak różna bywa współpraca między ludźmi, jak różne przynosi efekty mówi Skala Współpracy – holenderski model opisujący współpracę stworzony przez Pietera Shoe oraz Floora Vullingsa.
Skala Współpracy zakłada, że ludzie robiący coś razem, mogą znajdować się w jednym z trzech światów – w świecie Współpracy, Unikania lub Zmagania
Świat Współpracy to jest rzeczywistość, w której razem możemy więcej, w której wzajemnie się od siebie uczymy i możemy przenosić góry. W tym świecie panuje zaufanie, błędy są okazją do nauki a komunikacja jest otwarta i szczera. To jest świat synergii, która bywa kluczem do spektakularnych sukcesów – w biznesie, w sporcie, w sztuce, w rodzinie i w każdej innej działalności człowieka.
Z drugiej strony Skali, na jej drugim końcu, jest świat Zmagania – świat konfliktów, tarć i antagonizmów. W tym świecie ludzie nadal współpracują czyli wykonują jakieś zadania w dążeniu do wspólnego celu, jednak obecność innych jest źródłem trudności, oporu, jakiegoś rodzaju zmagania. W komunikacji dominują uszczypliwe komentarze, krytyka, jest dużo wrogości, poczucia odrębności. To świat silnych emocji i dużej energii z nimi związanej – energii, która jest zużywana na radzenie sobie z dynamiką współpracy, a nie działanie przybliżające do osiągnięcia celu.
Pomiędzy tymi dwoma skrajnymi światami jest trzeci – świat Unikania. To jest świat, w którym ludzie mniej lub bardziej świadomie czegoś unikają – mogą unikać zaangażowania, konfliktu, wysiłku, kontrowersji… Pracownicy w tym świecie starają się utrzymać status quo, czasem płacąc za to ogromną cenę. To jest świat, w którym dominuje powierzchowna komunikacja, kontrowersyjne opinie nie są wygłaszane, błędy bywają skrzętnie ukrywane. To jest świat nudnych, nieproduktywnych, przedłużających się w nieskończoność spotkań oraz poprawnych, płytkich relacji. Przebywanie w tym świecie buduje narastające poczucie dystansu – względem zespołu, zadania, celu i – w konsekwencji – całej firmy.
Znasz pewnie dobrze każdy z tych światów i do każdego z nich czasem trafiasz. Każdy z tych światów ma swoją dynamikę, przebywanie w nim wiąże się z pewnymi kosztami, ale też korzyściami. Twórcy Skali Współpracy – jak i sam model – nie zakładają, że dobrze jest być ciągle w którymś z tych światów. Byłoby to idealistyczne i naiwne, nierealistyczne. Celem Skali Współpracy jest budowanie świadomości, jak nasze własne działania wpływają na to, w którym ze światów się znajdziemy. Model – jak każdy – jest uproszczeniem rzeczywistości i w tej prostocie tkwi jego siła. Pozwala w każdej chwili przyjrzeć się sobie i miejscu, w którym się znajduje oraz zdecydować, czy właśnie tu chcę być. Jeśli uznam, że chcę to zmienić, Skala podpowiada, co zrobić, by znaleźć się gdzie indziej.
Znajomość Skali Współpracy zmienia postawy względem współpracy jako takiej oraz uzmysławia, że sami mamy wpływ na to, gdzie na skali się znajdziemy
Klucz do zbudowania synergicznej współpracy w zespole tkwi w budowaniu samoświadomości oraz odpowiedzialności, która spoczywa na barkach każdego członka zespołu, każdego pracownika. Nie ma synergicznej współpracy bez samoświadomości oraz współodpowiedzialności, a Skala Współpracy podpowiada, jakie podjąć działania, by tworzyć organizację, w której obecne są obie te jakości.
***