Emocjonalny (nie)ład w pracy – Zawdzięczamy to pandemii – Paweł Wujec
Emocjonalny (nie)ład w pracy – Nie przemoc, tylko potrzeby – Kaja Kozłowska
Kaja Kozłowska, w dzisiejszym Emocjonalnym (nie)Ładzie w pracy, mówi o porozumiewaniu się w oparciu o rozpoznawanie własnych potrzeb i ze świadomością przeżywanych uczuć. Tak, słusznie zgadujecie, że chodzi o NVC, czyli porozumienie bez przemocy, którego autorstwo jest kojarzone głównie z Marshallem Rosenbergiem. Nasza rzeczywistość jest pełna różnych kryzysów, a najdotkliwiej przeżywamy te relacyjne, zwłaszcza z ludźmi, którzy są dla nas ważni. Na przykład współpracownicy z różnych szczebli firmowe hierarchii. Są ważni, bo relacje z nimi są długotrwałe, wnoszą dużo emocji, a nierzadko zależy od nich nasz status, czy komfort życia. To są powody, dla których bywamy skłonni przyglądać się, co takiego dzieje się w tych relacjach, że zgrzyta albo przeżywamy różne inne stany, które jasno pokazują, że nie jest najlepiej. Po pierwsze: zacznij od siebie. To zalecenie brzmi jak mantra, ilekroć mowa o komunikowaniu się. Ci, którzy pozwalają sobie w życiu zagłębić się w NVC mówią o uldze, którą przynosi im poznanie i zrozumienie, jak świadomość własnych potrzeb i uczuć uwalnia ich od używania języka ocen, porównań, aluzji, czyli przemocy.
Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy.
O audycji
Praca to dla większości z nas bardzo istotny i czasochłonny element życia. Z tego powodu przywiązujemy dużą wagę do jakości wszystkiego, co pracy i jej konsekwencji dotyczy. Doświadczamy też różnorodnych emocji podczas pracy, przed i po niej, każdego dnia. Dlatego warto mówić o tym, jaka jest jakość naszej pracy, przyglądać się w jaki sposób czynić ją lepszą, byśmy się w niej naprawdę dobrze czuli. Takim zagadnieniom będzie poświęcony nowy podcast, a zatytułowałam go Emocjonalny (nie)ład w pracy.
Nowe odcinki są publikowane na stronie House of Skills oraz w najpopularniejszych serwisach podcastowych w połowie każdego miesiąca.