Emocjonalny Ład – Zmiana – jak do tego doszło? – Małgorzata Machniewicz
Emocjonalny Ład – Herstoria jest widoczna – Zofia Rojek
W Emocjonalnym Ładzie Łada Drozda spotkała się z Zofią Rojek, historyczką sztuki. “Rozmawiajmy z bliskimi o historii życia kobiet w naszych rodzinach”, apeluje Zosia, która również jest feministką i autorką słynnej już wystawy w Muzeum Warszawy „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”. Odtwarzanie dziejów naszych przodkiń to wkład w herstorię – tę mało znaną część przeszłości, która jest połową naszych dziejów. Zapomnianą bo nie zapisaną przez mężczyzn. Wielkie wydarzenia, przełomy, zjawiska o skali narodowej czy międzynarodowej to sprawy obecne na kartkach podręczników szkolnych. A ta nasza rodzinna przeszłość, jej wkład w to jak zostaliśmy ukształtowani w naszych mniejszych społecznościach pozostaje często nieznana. Odzyskiwanie jej uświadamia znaczenie kobiet i przywraca należne nam miejsce.
O audycji
Na wszystko, co w życiu robimy i czego doświadczamy można popatrzeć od strony emocjonalnej. Jak wpływają na nasz organizm, umysł i emocje dokonywane wybory, podejmowane decyzje i aktywności?
Zamiast negować znaczenie emocji wolę przyglądać się ich wpływowi i poszukiwać dróg osiągania emocjonalnego ładu. Nawet jeśli to bywa kontrowersyjne.
Tytuł Emocjonalny ład był przez blisko 3 lata tytułem mojej radiowej audycji. Tamta przygoda już się zakończyła, ale tematyka jest niezmierzona, a ja wciąż mam ochotę ją wspólnie z Wami poznawać. Dlatego teraz inną drogą będę mówić o samych emocjach oraz o zjawiskach, które z emocjami się wiążą. Będę rozmawiać z gośćmi, których wiedza poszerza naszą świadomość a doświadczenie ją uwiarygadnia. Będę poruszać tematy różne, może nawet zaskakujące, ale zawsze bliskie życiu.