Nowa książka dr Grzegorza Radłowskiego już w sprzedaży! „Ekonomia racjonalnych zachowań”
Jak rozwijać wiarygodność?
Osoba wiarygodna – której słowom można wierzyć, kierująca się jasnymi zasadami, uczciwa, rzetelna w tym, co robi. Bierze pełną odpowiedzialność za swoje decyzje i działania. Ma odwagę wypowiadać własne zdanie i przyznać się do błędu.
Na wiarygodność składają się:
Uczciwość
Integralność
Odpowiedzialność
Zachowania, które są przejawem wiarygodności:
- W pracy kieruje się jasnymi zasadami i kryteriami – jego działania są przejrzyste i etyczne, ujawnia swoje intencje, nie stosuje ukrytej agendy
- Wyraźnie komunikuje swoje osobiste wartości i standardy zawodowe
- Mówi prawdę – otwarcie wypowiada własne zdanie, nawet jeśli może to być dla niej/niego niekorzystne
- Ujawnia siebie w relacji, ma odwagę bycia i pokazywania siebie takim, jakim jest naprawdę
- Nie obawia się ujawnienia własnej niewiedzy czy braku umiejętności, zadaje pytania, jeśli czegoś nie wie/nie rozumie
- Przyznaje się do błędów
- Działa zgodnie z tym, co głosi
- Bierze odpowiedzialność za konsekwencje swoich działań i decyzji
- Dotrzymuje obietnic i rzetelnie wywiązuje się ze zobowiązań
W jaki sposób budować wiarygodność?
Sugestie do planu działania. Przeczytaj je i budując swój plan zmiany skorzystaj z tych, które uznasz za najbardziej odpowiednie dla Ciebie.
Dbaj o wartości i stosuj przejrzyste zasady i kryteria
- Mów jasno i otwarcie o tym, co dla ciebie ważne w codziennej pracy i współpracy, jakimi kierujesz się zasadami i kryteriami.
- Ujawniaj swoje intencje. Mów jasno, dlaczego podejmujesz takie a nie inne decyzje. Nie stosuj ukrytej agendy.
- Dbaj o to, żeby zasady wyróżniania pracowników, kierowania do określonych zadań, przyznawania nagród były jasne i przejrzyste dla wszystkich.
- Zapisz listę wartości i miej ją na biurku. Przy podejmowaniu decyzji upewniaj się, czy są zgodne z tymi wartościami. Zachęć swój zespól do podobnego działania.
- Zastanów się, jakie decyzje są szczególnie ważne dla Twojego zespołu. Informuj o kryteriach podejmowanych decyzji.
- Jeśli macie firmowe wartości, poprowadź spotkanie z zespołem, co one dla was znaczą, na czym polega ich stosowanie w codziennej pracy.
- Wypracuj wraz z zespołem listę wartości i zasad współpracy. Przestrzegaj ich i dbaj o ich przestrzeganie. Zwracaj uwagę na odstępstwa od tych zasad i reaguj.
Bądź autentyczny i ujawniaj siebie w relacji
- Mów prawdę – otwarcie wypowiadaj własne zdanie, nawet jeśli może to być dla ciebie niekorzystne. Mówiąc, że na coś się nie zgadzasz nie naruszaj granic, bądź uważny na perspektywę drugiej strony.
- Ujawniaj siebie w relacji, miej odwagę bycia i pokazywania siebie takim, jakim jesteś naprawdę. Jeśli masz zły dzień powiedz o tym otwarcie, nie próbuj robić dobrego wrażenia.
Przyznawaj się do błędów
- Jeśli czegoś nie wiesz, powiedz o tym i poszukaj rozwiązania. Zadawaj pytania, żeby znaleźć odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości.
- Nie odrzucaj trudnej informacji zwrotnej. Słuchaj, staraj się zrozumieć – przyjmuj zarzuty, jeśli w jakiejś części możesz się z nimi zgodzić.
- Nie szukaj winnych, bierz odpowiedzialność za własne błędy i niedopatrzenia.
- Pomyśl o sytuacjach, kiedy czułeś, że postąpiłeś nie do końca odpowiedzialnie czy uczciwie. Czy te sytuacje były w jakiś sposób do siebie podobne? Co sprawiło, że zachowałeś się w taki sposób? Jakie były/są konsekwencje takiego zachowania?
- Spotkaj się z osobą, do której odnosi się punkt poprzedni. Przeproś za swoją pomyłkę, zastanów się, jak możesz odbudować zaufanie. Skorzystaj z zestawu wskazówek „Odbudowa zaufania”
Bądź spójny
- Zastanów się nad swoimi słabymi i mocnymi stronami. Buduj swoją wiarygodność na mocnych stronach i rozwijaj je. Nie ukrywaj swoich słabych stron. Postaraj się doprowadzić je do efektywnego / akceptowalnego poziomu, jednak nie koncentruj na ich rozwoju całej swoje uwagi.
- Stosuj się do zasad, których wymagasz od innych. Nie wprowadzaj zasad, których nie zamierzasz respektować.
- Zrób kontrolę zasady „robię to, co mówię, że zrobię”.
- Zapisz zasady, które głosisz w swojej pracy, a obok działania, które regularnie podejmujesz, by realizować daną zasadę.
- Jeśli nie widzisz, żebyś robił coś dla realizacji danej wartości, zostaw puste miejsce. Jeśli uważasz, że twoje zachowania są w sprzeczności z głoszonymi wartościami, zapisz to.
- Oceń, jak wypadasz. W czym jesteś mocny?
- Gdzie tkwią możliwości poprawy? Opracuj plan lepszego dopasowania czynów do wartości.
- Przeprowadź też kontrolę zasady „robimy to, co mówimy, że zrobimy”. W takim samym procesie oceń, jak wypadacie w realizacji wartości jako zespół.
Bądź rzetelny
- Składaj tylko takie obietnice, których zamierzasz dotrzymać.
- Zastanów się nad własną organizacją pracy: czy potrzebujesz wprowadzić zmiany, które dadzą lepsze gwarancje terminowego działania.
- Bierz na siebie tyle, ile możesz zrobić, stawiaj granice, jeśli czujesz, że nie jest możliwe dotrzymanie wszystkich zobowiązań.